Amikor felújítást, korszerűsítést tervezünk, a banki termékpalettán lévő lehetőségek közül, három variáció szerint járhatunk el. Kérhetünk államilag támogatott hitelt korszerűsítésre, banki piaci hitelt korszerűsítésre, felújításra és kérhetünk szabadfelszanálású hitelt. Nézzük egyenként a termékek ismérveit.
Államilag kamattámogatott hitel korszerűsítésre
Az állami kamattámogatott hitel korszerűsítésre választható otthonteremtési kamattámogatott hitelként. Ez a finanszírozás valamivel enyhébb, de szintén több korláttal rendelkezik. Összefoglalóan a hitel főbb paraméterei:
- a költségvetés összege maximálisan 15 000 000 Ft lehet,
- a költsön összege nem haladhatja meg a 10 000 000 Ft-ot,
- a kamattámogatás a hitel futamidejének első 5 évében jár,
- az igénylőnek a korszerűsítendő ingatlanban legalább 50 %-os tulajdoni hányaddal rendelkeznie kell,
- az igénylőnek köztartozás mentes adózónak kell lennie, amelyre vonatkozóan 30 napnál nem régebbi NAV által kiadott igazolást szükséges bemutatni,
- bemutatni szükséges az Oep, legalább 180 napja meglévő jogviszony igazolását,
- házastársak, élettársak igénylése esetén, az esetlegesen kölcsönben nem szereplő fél is támogatott személlyé válik, ezért más, azonos lakástámogatási rendelet szerinti kölcsönre nem jogosult
Korszerűsítésnek minősül az épület energetikai, illetve komfort fokozatát növelő munkálatok elvégzése, így például:
- szigetelési munkálatok,
- nyílászárók cseréje,
- tető felújítás, csere,
- fürdőszoba kialakítás olyan ingatlanban, ahol korábban nem volt,
- fűtés korszerűsítés, illetve egyéb közművek bevezetése, kiépítése
Egyéb munkálatokra, így festés, esztétikai munkálatok csak a fenti munkavégzések alapján, a közvetlen költségek 20 %-ig használható a finanszírozás.
Fiatalok, valamint többgyermekesek kamattámogatott kölcsöne
Az igényelhető kölcsön összege: A lakás korszerűsítéséhez igényelhető kamattámogatott kölcsön összege legfeljebb 5 millió forint lehet. A kölcsön kamatainak megfizetéséhez az állam a futamidő első 20 évében kamattámogatást biztosít.
A kamattámogatott kölcsönszerződés megkötésének feltétele, hogy az igénylő által benyújtott bekerülési költséget tartalmazó költségvetést a hitelintézet elfogadja.
A kamattámogatott kölcsön hitelcéljaként szolgáló lakást – amennyiben a kölcsön fedezete másik lakás, akkor a kamattámogatott kölcsön fedezeteként szolgáló lakást – a kölcsön kamattámogatással érintett összegének erejéig, a támogatás időtartamára, a kamattámogatással érintett kölcsönszerződés alapján a hitelintézet javára jelzálogjog, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom terheli.
Ha a kamattámogatott kölcsönnel korszerűsített lakás a korszerűsítési munkálatok befejezését követő egy éven belül elidegenítésre (értékesítésre) kerül, úgy a kamattámogatás megszűnik, és az adós köteles az addig igénybevett kamattámogatást a Polgári Törvénykönyv (a továbbiakban: Ptk.) szerint számított kamataival együtt visszafizetni.
A költségvetés 70 %-ról mindkét támogatott korszerűsítési hitel esetén, számlát szükséges bemutatni.
Fontos! Az otthonteremtési kamattámogatott kölcsön korszerűsítésre csak a munkálatok megkezdése előtt igényelhető.
Felújítási hitel piaci alapon
Számos banknál megtaláljuk a felújításra, illetve korszerűsítésre felhasználható kölcsönt. Ezt gyakorlatilag lakáscélú kölcsönként kezelik, ezért kamata kedvező és más kedvezményeket is érvényesíthetünk benne. Így például a lakáskassza megtakarítás előtörleszthető és az állami támogatással jelentősen csökkenthető a tartozás.
Ezt piaci alapon adják, ezért kevésbé szigorú és állami támogatás nem tartozik hozzá. Akár rövid -3, 6, 12 hónapos), akár hosszabb 3 év, 5 év, 10 év, 15 év, 20 év kamatperiódussal kérhető. Ezeknél a finanszírozásoknál, a bank vizsgálja a felújítási hitel célját, de számlabenyújtási kötelezettséget nem ír elő.
Szükséges beadnunk költségvetést, amit a bank ellenőriz, illetve jellemző, hogy a bank helyszíni szemlét alkalmaz, amellyel a kölcsön felhasználását vizsgálja. Amennyiben nem, vagy nem megfelelően épült be a kért hitel, a bank szabadfelhasználsú hitellé alakítja a felvett felújítási hitelt.
Lakásfelújításra nem igényelhető államilag támogatott kölcsön, ezért ezekre a munkálatokra a banki, piaci hitel megfelelő választás. A felújítási munkálatok lehetnek:
- festés, mázolás,
- burkolás,
- tapétázás,
- belső átalakítás,
- belső nyílászáró csere,
- egyéb energetikai, komfort növelő munkálatok elvégzése
E felújítási és korszerűsítési hitelhez nem szükséges önerő, amennyiben a munkálatok összköltsége az ingatlan finanszírozhatóságát és a jövedelem terhelhetőségét nem lépi túl.
Szabadfelhasználású hitel
Ha szeretnénk felújítani, korszerűsíteni, de a legegyszerűbb finanszírozási formát szeretnék, ahol:
- nem szükséges számlabemutatás,
- nem szükséges költségvetés,
- nincs utólagos banki szemle,
- akármilyen munkálatok elvégezhetőek,
- a banki hitel teljesen kötetlenül felhasználható
Akkor a legjobb választás a szabadfelhasználású hitel. Ennek az hitelnek a kamata a legmagasabb, viszont a legnagyobb szabadságot biztosítja a felhasználás során.
A hitel fedezete lehet az ingatlan, továbbá szükséges jövedelem igazolás és a hitelnyújtás egyéb feltételeinek is szükséges megfelelni.