Tippek, támpontok kárrendezéséhez
Sajnos manapság gyakori, hogy természeti károk érik hazánk lakosságát. Remélhetőleg többségünk rutintalan ebben a kérdésben, ezért néhány támpontot adunk egy esetleges eljáráshoz.
Hogyan kell elvégezni egy kárbejelentést? Milyen procedúrára kell felkészülni? Milyen apróságokra érdemes odafigyelni?
Összefoglaltuk néhány pontban a legfontosabbakat:
- Bejelentés előtt készítse elő szerződése számát, amelyet megtalál például az utolsó értesítőn, melyet kapott a biztosítótól. Ez gyorsítja az ügyintézést.
- Bejelentéskor kap egy úgynevezett kárszámot, amelyet fontos megőrizni, mert ennek alapján tudja a biztosító az Ön ügyét gyorsan azonosítani, érdeklődés esetén.
- Alacsony értékű károk szemléjét nem végzi el helyszínen a biztosító, azokat telefonon történő bejelentés alapján rendezi. Ilyenek például ablak betörése, kisebb beázás. Általában elmondható, hogy biztosítótól függően 30-50 eFt nagyságrendig él ez az eljárás.
- A károk elhárítását minél előbb elkezdheti, nem kell megvárnia vele a biztosító szakemberét. Fontos azonban a károkat bizonyító maradványokat lefényképezni és megőrizni (törmelékeket, anyagokat). Később nehezen bizonyítható eseményeket érdemes érintetlenül hagyni kárszakértő megérkezéséig, amennyiben másodlagos kár lehetősége, ill. egyéb veszély helyzet nem ál fenn.
- A kárszakértő 24 órán belül telefonál, hogy időpontot egyeztessen, majd a megbeszélt időpontban elvégzi Önnél a szemlét. (Amennyiben a szakértő nem jelentkezik 24 órán belül, érdemes türelemmel várni, mivel egy komolyabb vihar utáni tömeges kárbejelentés esetén a szakemberek is leterheltebbek.)
- Amennyiben további károk is keletkeznek, felülvizsgálatot kell kérni, és a biztosító szakértői felmérik azokat is.
- Átlagosan 4-7 nap alatt rendezi a biztosító az ügyfelei kárát.
- Ingóságban keletkezett kár esetében, a helyreállítás azonos értékű visszaállítást jelent.
- Háztartási ingóság értékhatára általában 250-300 eFt.
- Háztartási ingóságról a biztosítás megkötésekor érdemes fényképeket készíteni, ill. értékesebb berendezések esetén mindenkép megőrizni a vásárláskor kapott számlát.
- Rendkívül fontos, hogy a biztosítás megkötésekor tájékozódjunk a szerződési feltételekben, ill. biztosítási szabályzat részletezett feltételekről, mentesülések eseteiről, stb.
Kár bejelentéséhez a biztosító minden kommunikációs felületén elérhetőséget biztosít. Ez lehet telefonos, online, esetleg személyes eljárás.